Népszerű popsztár, médiaszemélyiség, reszelős hangú színész-komikus – íme a „regionális Magyar Péterek”

2024. május 05. 10:37

Volodimir Zelenszkijtől Andrej Babišig Kelet- és Közép-Európa számos országában próbálkozott már meg a politikai elit leváltásával a gazdasági vagy kulturális elitből érkező vadonatúj szereplő. Kis térségi körképünk a berobbanni kívánó kívülállókról.

2024. május 05. 10:37
null
Kohán Mátyás

Nyitókép: Andrej Babiš eddig a legsikeresebb kívülálló politikus a térségünkben.
Fotó: AFP/Michal Cizek

Van egy virtigli kelet- és közép-európai politikai jelenség, amely Magyarországot kifejezetten későn, jelesül idén érte el Magyar Péter és a Tisztelet és Szabadság (Tisza) Párt képében. A régiónk hozzánk hasonló társadalmi berendezkedésű országaiban szinte mindenhol ismert jelenség nagy vonalakban annyiban áll, hogy hirtelen jelentkezik valaki az elit valamely részéből – a politikától többé-kevésbé független gazdasági vagy a popkulturális elitből –, s új ajánlatával felforgatja a betokosodott struktúrát.

A jelenség régiónkban először Csehországban ütötte fel a fejét. Az első és mindmáig egyetlen sikeres „regionális Magyar Péter” Andrej Babiš volt, akit Magyar Péterénél azért jóval impozánsabb üzleti karrier után választottak miniszterelnök-helyettessé. Őt Ukrajnában az egy tévésorozatban ukrán elnököt játszó, 2019-ben aztán ténylegesen ukrán elnökké választott Volodimir Zelenszkij követte, majd 2020-ban Szlovákiában került hatalomra a kívülről érkező, az elitet ostorozó Igor Matovič. Ugyanabban az évben változtatta meg a horvát pártstruktúrát Miroslav Škoro zenész, a lengyelt pedig Szymon Hołownia médiaszemélyiség. Bulgáriában 2021-ben következett Szlavi Trifonov popsztár. A kelet- és közép-európai átrendeződések sorát 2022-ben Szlovéniában választási győzelemmel zárta Robert Golob üzletember. Egészen 2024-ig, amikor is a júniusi önkormányzati és EP-választással a magyarországi politikai erősorrend, ezen belül is elsősorban az ellenzék gyökeres megváltozása várható.

Szlavi Trifonov veterán popsztárként vetette bele magát a bolgár politikába.
Fotó: AFP/Nikolay Doychinov

Andrej Babišt távolról nézve lehet politikától független, sikeres üzletembernek látni, de valójában sokkal inkább klasszikus posztkommunista üzleti karrier az övé. A pozsonyi születésű, Párizsban és Genfben tanult külkereskedő az 1970-es évek végétől a magyar Chemolimpex csehszlovák megfelelőjénél, a Petrimex vegyipari külkereskedőnél dolgozott, amelyből 1993-ban szemfülesen, máig nem tisztázott forrású svájci tőkével kiprivatizálta az Agrofert nevű agrár-leányvállalatot. Ezt sikerült aztán Csehország egyik legnagyobb cégévé fejlesztenie, melynek azóta a mezőgazdaságon kívül az élelmiszeriparban, a vegyiparban, a műtrágyagyártásban, az építőiparban, a logisztikában és a médiában is vannak érdekeltségei. Bár Babiš vagyona nagyon is visszavezethető az 1990-es évek kelet–közép-európai privatizációjának zavaros idejére, ő nem kente össze magát a váltakozva kormányzó polgáriak és szociáldemokraták rendszeres miniszterelnök-buktatásokhoz vezető zűrös ügyeivel. Így 2011-ben sikerrel alapíthatta meg a rendszerszintű korrupció ellen küzdő pártját, az Elégedetlen Állampolgárok Akcióját (ANO), melyre aztán a nagy pártok klientúrarendszerével elégedetlen csehek szép számban szavaztak is.

Amerikai tanácsadóik segítségével 2013-ban Babišék 18,66 százalékos eredménnyel a második legnagyobb erő lettek, a pártelnök pedig a szociáldemokraták, a kereszténydemokraták és az ANO kormányában nagy hatalmú és fontos reformokat bevezető pénzügyminiszter, illetve miniszterelnök-helyettes volt 2014 és 2017 között. Miután pedig Babiš a 2010-es évek közepének Európáját meghatározó politikai kérdésben, a migráció ügyében eltalálta a helyes választ, 2017-ben már szűk 30 százalékkal megnyerte a választást, és miniszterelnök lett. 2021-ben azonban utolérte a sikeres, kompetens, népszerű és kormányképes populisták átka: 27,13 százalékos eredménye ellenére senki nem akarta kormányra segíteni. Ellenzékbe szorult, de betonstabil 33 százalékos népszerűségével továbbra is őrzi első helyét a pártok népszerűségi rangsorában – így ő, az „eredeti” eleddig a legsikeresebb is a közép-európai Magyar Péterek hosszú sorában.

Fotó: AFP/Genya Savilov

A siker persze sokféleképpen definiálható – ha elsődleges fokmérőjévé a hatalmon maradást tesszük meg, akkor a kelet- és közép-európai elitváltók egyetlen máig hatalmon lévő képviselője, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a legsikeresebb. Igaz, ő leginkább azért van továbbra is hatalmon, mert a háború 2022-es kitörte megóvta attól, hogy az akkor már tapintható népszerűtlensége és kormányzásának mérsékelt sikerei a leváltásához vezessenek. A dél-ukrajnai Krivoj Rogban (ma Krivij Rih) orosz ajkú zsidó családba született Zelenszkij a legnagyobb presztízsű, 1961 óta futó orosz televíziós humoristaversenyen, a KVN-en (a rövidítés a viccesek és találékonyak klubja elnevezést takarja) szerzett nevet 1997-ben, amikor csapatával győzött. Majd Kvartal-95 néven humoristatársulatot alapított, s 2003-ban kezdett el az ukrán 1+1 tévének sorozatot gyártani – köztük A nép szolgáját, melyben egy hirtelen jövő népszerűség hullámán 

antikorrupciós agendával ukrán elnökké választott történelemtanárt játszott.

A szintén A Nép Szolgája nevű pártját 2018-ban jegyeztette be, s a virtuális térben, a hagyományos sajtó szinte teljes kizárásával zajló kampányával, establishment- és korrupció­ellenes, valamint békepárti üzeneteket megfogalmazva 74,96 százalékos, kiütéses győzelmet ért el Petro Porosenkóval szemben a 2019-es elnökválasztáson – néhány nacionalista nyugatukrán, illetve erősen orosz ajkú keleti oblaszty kivételével mindenhol rá szavaztak a legtöbben –, majd ugyanabban az évben Ukrajna történetében először abszolút többséget is szerzett a parlamentben. Onnan viszont már lefelé vezetett az út: párton belüli veszekedések miatt miniszterelnököt kellett cserélnie, s mind az ország oligarchamentesítésében, mind a kelet-ukrajnai orosz–ukrán csatározások lejjebb csavarásában igen mérsékelt eredményeket sikerült elérnie 2022-ig. A háború aztán politikai értelemben hibernálta Zelenszkijt – s a helyzet rendeződéséig nem tudjuk meg, hogy békés, demokratikus körülmények között is tartósan működőképes lesz-e Magyar Péter ukrán kiadása.

Hogy a szlovák verzió nem működött, azt viszont már egyértelműen tudjuk. A plagizált szakdolgozattal menedzsmentdiplomát szerző, térségi médiavállalkozóként működő Igor Matovič 2010-ben alapított korrupcióellenes pártja, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) 2020-ban, a Ján Kuciak-gyilkosság és a ficói maffiakormányzás totális bukásának idején kapott egy esélyt a választóktól. Élete harmadik választásán Matovič 25 százalékot kapott, és kormányra került – hogy aztán folyamatos koalíciós belharcokkal és kudarcos gazdaságpolitikával játssza el esélyét. Ma Matovič végtelenül népszerűtlen, koalíciós partnerként senki nem tart igényt rá, s egyfajta Hadházy Ákosba oltott Jakab Péterként harsány antikorrupciós performanszokkal terelgeti 6 százalékos, olvadozó választói bázisát.

Hasonlóan mérsékelt siker koronázta a horvátországi próbálkozást. Miroslav Škoro népszerű tambuaművész, az örökbecsű Ne dirajte mi ravnicu szerzője, tehetségkutató műsorok zsűritagja és a legnagyobb horvát zenekiadó elnöke a ma kormányzó Horvát Demokrata Unióban tett rövid kitérőt követően, 2019-ben beszállt az elnökválasztási versenybe, és elkezdte megképezni a horvát politikából eleddig hiányzó, az Európai Néppárton túli jobboldalt. Az elnökválasztási antré 24,75 százalékos első fordulós eredménnyel kiválóan sikerült. Ugyanez mondható el 2021-es második személyes politikai vállalkozásáról, a zágrábi polgármester-választásról, ahol 34 százalékot kapott. Pártja, a Haza Mozgalom azonban messze nem teljesített ilyen jól: 2020-ban 10,89 százalékkal jutott be a törvényhozásba, Škoro pedig 2021-ben egy párton belüli nézeteltérés miatt kiszállt a politikából. Az idei választáson már nélküle induló expártja viszont szinte ugyanezt az eredményt hozta, így ha saját céljait nem érte is el, a kormánypárttól jobbra álló, stabil politikai erő megteremtésére bizonyosan képes volt.

A 2020-as év tartósan legsikeresebb politikai innovációja minden valószínűség szerint Szymon Hołownia színre lépése volt Lengyelországban. A tapasztalt, sokszorosan díjazott újságíró és publicista a brit Got Talent tehetségkutató műsor lengyelországi kiadását, a Mam talent!-et vezette 2008 és 2019 között, így a kereskedelmi televíziózás széles közönsége előtt egy bő évtizeden át építhette ismertségét és népszerűségét, mire 2020-ban bevallottan katolikusként és melegházasság­ellenesként – azaz a jobboldaliak számára is tolerálható társadalmi agendával – centrista, technokrata elnökjelölti kampányt indított. 13,87 százalékot szerzett, és nagyjából ennyi választó azóta is vele mozog. Jelentős részben az ő várakozáson felüli, 14,4 százalékos szereplése hozta el 2023-ban Donald Tusknak a többséget a Szejmben, amelynek Hołownia aztán a marsallja lett. Ideológiai értelemben talán ő áll Magyar Péterhez a legközelebb a kelet- és közép-európai alteregók közül, így tanulságos lehet, hogy mi történt vele azóta: miután Tuskkal koalíciót kötött, sikere már egyre inkább a miniszterelnököt és nem őt építi. Korábban a tuski Polgári Koalíciótól hozzá vándorló szavazói mintha mostanság egyre inkább visszafelé szállingóznának, a közvélemény-kutatások jelenleg csökkenő, 12 százalékos támogatottságot mérnek pártszövetségének, a Harmadik Útnak – Tuskék folyamatos erősödése mellett.

Szinte ugyanezzel a projekttel próbálkozott meg Bulgáriában az országszerte ismert showman és zenész, Szlavi Trifonov, aki 2000 óta saját magáról elnevezett szórakoztató tévéműsort vitt először egy kereskedelmi csatornán, majd saját adóján, a 7/8 TV-n, emellett zenekarával, a Ku-Ku Benddel minőségi folkzenét játszik. Bulgáriában 2020 óta politikai krízis van, melynek lényege, hogy az országot 2021-ig miniszterelnökként vezető Bojko Boriszov Európai Néppártba tartozó formációja korrupt maffiaállamot üzemeltet, nélküle viszont nincs stabil koalíció. Trifonov 2019-ben alapított pártja, a Van Ilyen Nép (ITN) a kormány ellen tüntetők oldalára állt, és finoman lezárásellenes, migrációellenes, mégis technokrata nézeteivel gyorsan népszerűséget szerzett. A 2021. áprilisi választáson 17,4 százalékkal második, a 2021. júliusin 23,78 százalékkal első lett – Trifonov viszont a koalíciós tárgyalásokon merev volt, kemény gazdasági megszorításokra, illetve technokrata miniszterekre vonatkozó ultimátumait pedig nem fogadták el a potenciális partnerek, így egyik alkalommal sem sikerült kormányt alkotnia. Az ITN azóta lecsúszott; Bulgáriában idén is lesz választás, így hamarosan kiderül, hogy áll most – a kutatások 4 százalékos, lefelé tendáló népszerűséget mérnek neki.

Annál inkább alkalmazható volt viszont a szlovén Robert Golob tudása, aki 2004 és 2021 között a GEN-I nevű állami energiakereskedő vállalatot vezette, s rövidke helyi, illetve kis párti megbízatásokon túl érdemi szerepet nem játszott a politikában. Aztán történt valami, ami számunkra is ismerősen csenghet: miután a jobboldali Janez Janša miniszterelnöksége alatt GEN-I-s megbízatása megszűnt, 

Golob fogta magát, átvett egy parlamenten kívüli pártot, átnevezte Szabadság Mozgalommá, és beszállt a nagypolitikába. 

Szociálliberális, zöld- és föderalista politikája mellé nemsokára beállt a liberális elit színe-java Jan Zaveck világhírű bokszolótól helyi polgármestereken, egyetemi vezetőkön és fővárosi újságírókon át energetikai szakértőkig, s a mozgalom a tavalyelőtti választáson 34,45 százalékos, sima győzelmet aratott. A kormányzás azonban, úgy tűnik, nem sikerült különösebben jól: a kutatók már csak 24 százalékra taksálják a formációt, Janša pártja pedig 36 százalékon várja újraválasztását.

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
alexandrosz-2
2024. május 05. 22:18
Véletlenül se feledjük, hogy a magyar nevű féreg egy nernyik geci, a zsidesz káderlistáján kapott vagyonokat és hatalmat is, (jeszenszky, bodpéter, mellár, pálinkás detto) az alkalmatlan, kvótaribanc nejének és a zsideszes bűnöző haverjaiknak hála. Ezért nagyon kevés lesz a napi kéttucatnyi lejárató cikk erről a nernyik szarzsák haverotokról göbbelstóni! Ezer kell minimum, a kurva anyàtokat! Be vagytok szarva tőle rendesen!
survivor
2024. május 05. 18:32
Aber, wer ist PROGRESSZÍV, sage Ich...
survivor
2024. május 05. 18:30 Szerkesztve
Ha van mit zabálni + lehet baszni, nem lázad a nép. (Kádár)
survivor
2024. május 05. 18:28
Esszerűség es Rend ! Tele húsosfazék ! ENNYI... 😍
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!